Ústí nad Orlicí na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Ústí nad Orlicí
Domů - Portál Ústí nad OrlicíKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Ústí nad Orlicí, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Naučné stezky, expozice > Jiráskova horská cesta

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Jiráskova horská cesta

Fotogalerie:
Jiráskova horská cesta
Jiráskova horská cesta
Jiráskova horská cesta
Jiráskova horská cesta
Jiráskova horská cesta
Jiráskova horská cesta

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Jiráskova horská cesta

Schránka:
Přidej do schránky.

Jiráskova horská cesta (JHC, Cesta Aloise Jiráska) je hlavní dálkovou hřebenovou cestou v Orlických horách, vyznačena je červeně. Zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben. Začíná v Broumově; přes Hronov a Náchod vstupuje údolím Metuje do oblasti Orlických hor.
Z Nového Hrádku přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich, poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde JHC vstupuje do Žamberských lesů. Překonává Divokou Orlici na Zemské bráně, Tichou Orlici v Mladkově, odkud přes Suchý vrch a dále pak přes Jablonné n. Orl. míří do Litomyšle. Cesta, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor, byla vyznačena roku 1921 a pojmenována na počest spisovatele Aloise Jiráska.

Jiráskova cesta v Orlických horách láká lyžaře už víc než osmdesát let. Dávno však neplatí, že vede jen z Jablonného po Nové Město nad Metují jako v jejích pionýrských dobách. Z úcty ke spisovateli ji totiž turisté protáhli od Broumova až do Litomyšle na téměř 170 kilometrů.

Turisté vyznačili první trasu z Rychnova nad Kněžnou do Deštného a na Vrchmezí už roku 1893. Na vrcholu stála tehdy jediná stavba na hřebenu hor, dřevěná rozhledna s chatou. Ta však v květnu 1945 vzala za své. Největší úsilí věnovali vyznačení Jiráskovy cesty profesoři Josef Sallač, Čeněk Chyský a Karel Březina se svými studenty z rychnovského gymnázia. Roku 1921 se na hotové dílo přijel podívat sedmdesátiletý Jirásek, jemuž stezku s velkou pompou věnovali.

Slavnost dnes v Deštném připomíná pomník propagátora turistiky Jindřicha Štemberky a Jiráskova pamětní deska. Během první republiky vzniklo na hřebenu Orlických hor množství turistických chat, z nichž řada slouží dodnes. Ve dvacátých letech vyrostla na Šerlichu Masarykova chata, na Suchém vrchu Kramářova, chata u Zemské brány na Čiháku či Kašparova chata na Adamu. Expanzi jistě živilo i to, že Češi tehdy usilovali proniknout za národnostní hranici s Němci. "Začátkem století necítili čeští turisté na horách žádné problémy, hostinští ovládali obě řeči.

Po vzniku Československa už byla situace konfliktnější, ničilo se i turistické značení," říká Hégr. Jiráskovu cestu najdou turisté v mapách vyznačenou červeně. V Orlických horách je povede od Zemské brány, přes tvrz Haničku a Kunštátskou kapli na Velkou Deštnou. Cesta pak pokračuje na Vrchmezí a k Náchodu. V zimním období se běžkaři mohou spolehnout na to, že hlavní magistrála se pravidelně upravuje.


Adresa a kontaktní informace:
JIRÁSKOVA HORSKÁ CESTA
ORLICKÉ PODHŮŘÍ
562 01  ÚSTÍ NAD ORLICÍ 1


Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°0'32,04"; E16°20'22,92"
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 780

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Ústí nad Orlicí
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena